Haberler
 
Belediye ve KOSGEB işbirliğinde verilen girişimcilik eğitiminin ikincisi başlıyor

Bergama Belediyesi ve KOSGEB ( Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) işbirliğinde Bergama ilçe sınırları içerisinde ikamet eden ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yönelik verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nin ikincisi başlıyor.

   Bergama Belediyesi ile KOSGEB İzmir Güney Hizmet Müdürlüğü ortak organizasyonunda hayata geçirilen, yeni iş kurmak isteyen kadın girişimcilere yönelik gerçekleştirilen proje dâhilinde, KOSGEB’in sunduğu hibe ve faizsiz kredi desteğini kapsayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin ilki tamamlanmış, girişimci kadınlar sertifikalarına kavuşmuş, iş yaşamına başlamıştı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı’nın imzaladıkları protokolle, önümüzdeki günlerde projenin ikinci ayağı hayata geçirilecek, toplam 60 kişinin kabul edileceği eğitimler iki grup halinde gerçekleştirilecek.

   Bergama ilçe sınırları içerisinde ikamet eden ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yönelik iki grup şeklinde düzenlenecek eğitimler, sanayi alanında çalışanlar ve tüm girişimcilere açık olmak üzere iki grupta gerçekleştirilecek, her iki gruba da 30 ar kişi kabul edilecek. Adaylar Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi(AİBGEM) ‘nden uzmanlar Seden Bahar ve Ebru Dinçer tarafından verilecek yüzde 80 devam zorunluluğu olan 60 saatlik eğitimlere katılacak. Ardından girişimciler, hazırlayacakları projeleri KOSGEB tarafından incelendikten sonra 27 bin TL hibe ve 70 bin TL sıfır faizli, ilk iki yılı ödemesiz 4 yıl vadeli kredi olmak üzere toplam 97 bin TL’lık destek almaya hak kazanacaklar.

   KOSGEB’in hibe ve faizsiz kredi desteği sunduğu girişimcilere yönelik verilecek eğitimlerin müracaatları 6 Haziran Pazartesi günü başlayacak 10 Haziran Cuma günü saat 17.00 ‘e kadar sürecek. Başvuruların ardından yapılacak elemeleri geçen adaylar, 27 Haziran 2011 Pazartesi günü Bergama Belediyesi’nin internet sitesinden açıklanacak, kabul edilen adaylar mülakata çağırılacak. Mülakatlar 29 ve 30 Haziran günleri Bergama Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek.

   Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ortak organizasyonla hayata geçirilen, hibe ve faizsiz kredi desteğini kapsayan, girişimcilere iş kurma imkânı sağlayacak projenin protokolünün imzalanmasının ardından;  “İnsanlarımızın kendi işlerini kurmalarını desteklemek bizler için çok önemli. Eğitimlerle desteklenecek 60 yeni girişimci daha işine kavuşacak, iş yaşamına hareketlilik getireceği gibi, istihdam yaratacaktır. Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

   Bergama İlçe sınırları içinde ikamet eden, 18-45 yaş arasında, yeni iş kurmak isteyen ve istenen şartları taşıyan adaylar www.bergama.bel.tr adresinden başvuru formunu edinerek müracaatta bulunabilir, konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirler.